Márk-Nagy János az EKE képviseletében elmondta, a gólyákat nem kell annyira félteni, nem újdonság nekik a hosszúra nyúló, hideg tél, hiszen a madarak túlélési stratégiájába beletartozik az, hogy megfelelő módon tudnak védekezni a hideg ellen. “Sokszor látni a kamerák felvételein, hogy egy-egy madár már elfoglalta a fészkét, mikor ráhavazott. A táplálékszerzés nagyobb gondot okoz, mint maga a hideg” – tette hozzá a szakértő.
Hozzá kell tenni azt is, hogy a békák már elindultak szaporodni, ott vannak a pocsolyákban, és rágcsálókból is van elég, ami szintén a gólyák fő eledele. Márk-Nagy János elmondta, onnan lehet tudni, hogy egy ilyen madár segítségre szorul, hogy leül a földre és ott gubbaszt. Ne keverjük össze azzal, amikor csak egy helyben áll és összehúzzal magát: olyankor a hideg ellen védekezik. Ha egy gólya közel megy az emberekhez, elképzelhető, hogy segítségre van szüksége.
Ha ilyen esettel találkozunk és nem tudjuk, mit tegyünk, a legjobb, ha felkeressük az EKE munkatársait, akik segíthetnek nekünk abban, hogy a madarat minél előbb sérülésmentesen biztonságos helyre szállítsuk. A legközelebbi központ, ahol egy gólyát szakszerűen el tudnak látni, Sárerdőn van, de ha szükséges, el tudják vinni Marosvásárhelyre is, ahol kiválóan felszerelt rendelőben felkészült állatorvosi csapat áll készen a mentésre. Bejelentést szükség esetén a 0261711050-es telefonszámon tehetünk.
Legalább ennyi figyelmet érdemelnek a kisebb testű madarak, akik a gólyákkal ellentétben komoly életveszélynek vannak kitéve. Rengeteg kismadár pusztul el ebben a hideg időben az autóutak mentén, mivel táplálék után kutatnak. A hidegben átfagynak, kimerülnek, ezért nem tudnak elég gyorsan repülni, így könnyen az autók kerekei alá kerülnek.